Swimming lessons for women

 

آنچه ورزش شنا در سراسر دنيا زيرپوشش قرار مي دهد، طيف وسيعي از اقشار مردم علاقمند به ورزش و تحرك جسماني مي باشد. عده اي از مردم به ورزش علاقمندند اما وقتي به ياد كوفتگي عضلاني ناشي از ورزش مي افتند، از انجام آن منصرف مي شوند و اصولاً علاقه اي به جنبش توأم با تعرق زياد و كوفتگي عضلاني ندارند. آنچه به اين افراد توصيه مي شود" ورزش در آب" است چرا كه به دور از تعرق زياد مي توانند نشاط و شادي ناشي از تحرك جسماني را به دست آورند.

شنا را مي توان به كساني توصيه كرد كه پس از بهبودي نسبي از آسيب هاي فيزيكي ممكن است تا مدتها از انجام ديگر تمرينات محروم شده چرا كه از اين طريق مي توانند دوره درمان را سريع تر پيش برده و بهبودي حاصل نمايند.

زنان باردار از جمله افرادي هستند كه همواره در جستجوي ورزشي ملايم و مطلوب براي گذران اين دوران مي باشند. هر چند كه بسياري از نرمشها و ورزشهاي سبك ويژه اين دوران از سوي متخصصين معرفي شده است، اما آنچه به اين افراد در سراسر دنيا توصيه مي شود، ورزش در آب و انجام حركات ملايم در آن مي باشد. ورزش در آب علاوه بر آن كه شادي و نشاط در آب را با خود دارد، سستي و كسلي ناشي از وزن زياد در اين دوران را کاهش داده، مي تواند سبب بهبود وضعيت جسماني در اين قبيل افراد شود. يك آمادگي جسماني خوب، مادر را در تحمل وزن رو به رشد جنين ياري داده، مي تواند با تقويت عضلات كمر و شكم، يك زايمان خوب و سالم را به ارمغان آورد. همچنين در دوران پس از زايمان، در برگشت عضلات به وضعیت اوليه قبل از زايمان، بسيار موثر خواهد بود.

شنا براي كساني كه اضافه وزن دارند، ورزش فوق العاده مفيدي است چرا كه اين ورزش به دليل هوازي بودن در سوختن كالري هاي اضافي كه مي تواند منجر به اضافه وزن شود تأثير مطلوبي دارد. اين ورزش مي تواند تأثيري عمده ای در كم كردن استرسها داشته باشد. خاصيت ماساژ دهندگي آب آرامش خاطر و تمدد اعصاب را به انسان برمي گرداند. اين ورزش به همه كساني كه علاقه مند به بهبود وضعيت روحي و جسمي خود هستند، صرفنظر از سن، سابقه آمادگي جسماني و يا بيماري كه دارند توصيه مي شود. آنچه در اين مورد به افرادي كه به نوعي مشكل پزشكي عمده اي دارند، توصيه مي شود مشورت با پزشك و رعايت برخي توصيه ها پيرامون عدم انجام حركات خطرناك در مورد هر بيماري است.

 

فواید شنا:

تحرک بیشتر ، فشار کمتر:

شنا فشار را از روی ستون فقرات شما برمی دارد. این اتفاق تقریبا مشابه تجربه جاذبه صفر است، بنابراین شنا کردن برای استخوان های شما خوب است و مفاصلتان را سالم نگه می دارد. 

وقتی بدن انسان در آب غوطه ور می شود، به طور خودکار سبک تر می گردد. وقتی تا کمر در آب فرو می روید، بدن 50 درصد وزنش را تحمل می کند، وقتی تا سینه در آب فرو می روید، 25 تا 35 درصد وزنش را تحمل می کند، وقتی آب به گردن می رسد، فقط 10 درصد وزن خودتان را تحمل می کنید. به این معنا که استخر، مکان مطلوبی را برای کار کردن عضلات و مفاصل دردناک فراهم می کند، خصوصاً اگر چاق و یا مبتلا به آرتروز مفاصل باشید.

شنا از نظر آسیب پذیری یکی از کم خطرترین ورزش هاست و نسبت به بدنسازی یا ورزش های قدرتی خیلی امن تر است. این ورزش از مفاصل شما محافظت کرده تا کمتر دچار صدمات مفصلی بشوید.

شنا کردن ، نتایج سلامتی بسیار خوبی برایتان دارد، در حالیکه ورزشی با فشار کم است.همه افراد می توانند شنا کنند، حتی کسانی که توانایی ورزش بصورت موثر و سنگین را ندارند. بعنوان مثال برای خانم هایی که باردار هستند یک ورزش عالی و ایمن است. با این حال احتیاج دارند تا پیش ازاینکه در استخر شیرجه بزنند با پزشک خود در اینباره مشورت نمایند.

 

افزایش کشش و قدرت عضله

شنااکثرعضلات بدن شما رابه حرکت می اندازد،اما شما به ندرت احساس فشاربیش ازحدیا کشیدگی عضلات می کنید.شما می توانید  در هر دوره ،از تکنیک های مختلف شنا استفاده کنید تا انواع عضلات بدنتان را پرورش داده و به عضلات دیگر استراحت دهید.

شنا در مقایسه با سایر ورزش های هوازی، قدرت و کشش عضلات را بهتر افزایش می دهد. 

به عنوان مثال فرد هنگام دویدن، بدن خودش را در هوا حرکت می دهد، ولی در ورزش شنا، فرد خودش را در آب جلو می برد. چگالی (تراکم) آب 12 برابر هوا است. 

در نتیجه هر حرکت دست و پا در طی شنا، یک ورزش مقاومتی بشمار می آید. باید بدانید که ورزش های مقاومتی، بهترین راه افزایش کشش و قدرت عضلات هستند. 

 همچنین ورزش شنا برای استحکام استخوان ها به خصوص در زنان یائسه مفید است.

 

بهبود انعطاف پذیری بدن

بر خلاف دستگاههای ورزشی موجود درباشگاههای ورزشی  که هر بار روی یک قسمت از بدن اثر دارند، ورزش شنا باعث حرکت تمام قسمت های بدن می شود و در نتیجه مفاصل و رباط ها را نرم و انعطاف پذیر می کند. دست ها، باسن، پاها، گردن و ستون فقرات با شنا کردن در آب حرکت می کنند و می چرخند. علاوه بر این، طی هر حرکت به سمت جلو در هنگام شنا کردن، بدن کش می آید که نه تنها باعث افزایش کارآیی بدن در آب می شود، بلکه موجب کشش بدن از سر تا انگشتان پا می گردد.

 

داشتن قلبی سالم تر

شنا یک تمرین کاردیوی عالی ست.قلبتان را آموزش وراه صحیح تنفس را به شما یاد خواهد داد و به استقامت بدن و قلبتان می افزاید.

علاوه بر کشش عضلات قابل مشاهده مثل عضله ران، شنا کردن برای مهم ترین عضله داخلی بدن یعنی قلب نیز مفید است. 

به دلیل اینکه شنا یک ورزش هوازی است ، باعث تقویت قلب می شود. 

شنا باعث پمپاژ بهترخون توسط قلب می گردد. پمپاژ بهترخون هم باعث جریان خون بهتر در سراسر بدن می شود. 

همچنین تحقیقات نشان داده است، ورزش های هوازی می توانند با پاسخ التهابی بدن که منجر به بیماری قلبی  می شود، مبارزه کنند. 

انجمن قلب آمریکا می گوید فقط 30 دقیقه ورزش در هر روز مثل شنا کردن، خطر بیماری های قلبی عروقی را 30 تا 40 درصد در زنان کاهش می دهد. 

به علاوه ورزش منظم هوازی ، فشار خون بالا را کم می کند.

 

کنترل وزن بدن

برخی افراد فکر می کنند که چون دمای آب خنک تر از دمای بدن است، کاهش وزن با یک ورزش آبی مثل شنا، مشکل است. ولی این عقیده اکنون رد شده است و اثبات شده که ورزش شنا، یکی از مهم ترین راه های سوزاندن کالری و کاهش وزن اضافی بدن است و برای کنترل وزن در حد مطلوب مناسب می باشد. 

البته میزان کالری که شما می سوزانید بستگی به فیزیولوژی بدن شما و شدت ورزشی که انجام می دهید، دارد، ولی به عنوان یک قانون کلی می توان گفت طی 10 دقیقه شنا کردن: شنای قورباغه 60 کالری، شنای پشت 80 کالری، شنای آزاد 100 کالری و شنای پروانه  150 کالری می سوزاند. 

برای افزایش قسمت کالری سوز ورزش شنا، فاصله بین تمرینات سخت شنا و استراحت کردن را در نظر داشته باشید.

شنا می تواند با ایروبیک در آب نیز ترکیب شود تا به شما کمک کند راحت تر چربی های اطراف باسن و ران خود را بسوزانید.

شنا به شما کمک می کند تا به خوبی به بدن خود شکل دهید. پوست و عضلات  شما را ماساژ می دهد و از بوجود آمدن چربی های ناخواسته جلوگیری می کند. 

 

بهبود علائم بیماری آسم

شنا کردن، ظرفیت ریه ها را تقویت می کند که می تواند علائم بیماری آسم را بهبود دهد بر خلاف ورزش کردن در هوای خشک باشگاههای ورزشی و یا درگیر بودن با آلرژی های فصل در هوای بیرون و یا ورزش کردن در هوای سرد زمستانی، شنا باعث فعالیت بدنی در هوای مرطوب می شود که علائم آسم ناشی از ورزش را کم می کند.اگر مبتلا به بیماری آسم باشید، شنا کردن نه تنها از بروز حملات آسم در شما جلوگیری می کند، بلکه تحقیقات نشان داده اند علائم این بیماری را به طور کلی بهبود می بخشد.محققان می گویند افرادی هم که آسم ندارند می توانند از فواید شنا بهره ببرند، به این ترتیب که ورزش باعث افزایش حجم ریه ها می شود و روش های صحیح و مناسب نفس کشیدن را به آنها یاد می دهد.شنا باعث خواهد شد تا دستگاه تنفسی تان نیز سالم بماند. اگر در آب و هوای خشک و خنک زندگی می کنید، در اکثرمواقع در خانه یا در محل کارتان هوای خشک تنفس می کنید،تنفس هوای تازه و مرطوب در محیط استخرمی تواند دستگاه تنفسی شما را سالم نگه دارد.

 

بهبود میزان کلسترول خون

همان طور که می دانید، کلسترول یکی از انواع چربی های موجود در خون است که هم توسط بدن ساخته می شود و هم از طریق غذا وارد بدن می شود.کلسترول خون دارای دو نوع خوب و بد است که نسبت این دو باید متناسب باشد.هر چقدر میزان کلسترول خوب (HDL) بیشتر و میزان کلسترول بد(LDL) در خون کمتر باشد، برای سلامتی بدن بهتر است.شنا که یک ورزش هوازی است، باعث تعادل و تناسب صحیح این چربی ها در خون می شود.شنا باعث افزایش میزان کلسترول خوب می شود. به ازای هر یک درصد افزایش HDL در خون، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی تا 3/5 درصد کاهش می یابد.

 

کاهش خطر ابتلا به دیابت

ورزش های هوازی و به خصوص شنا، خطر ابتلا به بیماری دیابت را کم می کند.در یک مطالعه اثبات شد مردان با سوزاندن 500 کالری در هفته توسط ورزش هوازی، میزان خطر ابتلا به دیابت را تا 6 درصد کاهش دادند.فقط با انجام 30 دقیقه (نیم ساعت) شنای قورباغه به میزان 3 بار در هفته، می توانید 900 کالری انرژی بسوزانید که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بیشتر از 10 درصد کم می کند.یک مطالعه روی زنان نیز نشان داد، فقط یک بار در هفته انجام ورزش شدید شنا، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا 16 درصد نسبت به زنان غیرفعال کاهش می دهد.اگر مبتلا به دیابت نوع یک باشید، ورزش شنا به علت هوازی بودن، حساسیت انسولینی را در شما افزایش و در نتیجه قند خون را کاهش می دهد.انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند بیماران دیابتی باید هر هفته 150 دقیقه ورزش (حداقل 3 روز در هفته) با شدت متوسط مثل شنا انجام دهند تا میزان قند خون را بهتر کنترل کنند.

 

کاهش استرس، ارتقای روحیه و تقویت مغز

ورزش شنا باعث آزاد شدن مواد شیمیایی آرامبخش و نشاط آوری بنام اندورفین در بدن می شود.همچنین ورزش شنا به همان روشی که یوگا روی بدن تأثیر می گذارد، باعث ایجاد آرامش می شود.تأثیر آرامش بخش شنا به دلیل کشش و شل شدن مداوم عضلات همراه با تنفس عمیق است.لذا شنا را می توان یک ورزش مربوط به فکر و ذهن نیز محسوب کرد.غیر از فواید روحی و ماوراء طبیعی شنا، تحقیقات نشان داده است که شنا باعث تقویت مغز می شود که به واسطه یک فرآیند به نام تولید سلول های عصبی هیپوکامپ که در آن، مغز سلول های از بین رفته در اثر استرس را جایگزین می کند، این اثر را به جای می گذارد.

 

افزایش طول عمر

اگر موارد بالا نتوانسته اند شما را متقاعد کنند که شنا کنید، قطعا این مورد می تواند و آن هم این است که شنا از مرگ زودرس در شما جلوگیری می کند.محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، 40547 مرد 20 تا 90 ساله را برای مدت 32 سال مورد بررسی و تحقیق قرار دارند و دریافتند میزان مرگ در کسانی که شنا کرده بودند، 50 درصد کمتر از کسانی بود که دویده بودند یا پیاده روی کرده بودند و یا هیچ ورزشی را انجام نداده بودند.محققان به این نتیجه رسیدند که این فواید در زنان نیز همانند مردان صدق می کند.

 

 
ما را دنبال کنید
instagram
instagram
Telegram
Telegram
Go to top