ورزش یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن است، اما هنگامی که کیلوگرم های اضافی را هر روز با خود حمل می کنید، انجام ورزش ، دشوار و حتی گاهی اوقات طاقت فرسا و عذاب آور می شود. مشخص شده است که به همراه یک رژیم غذایی متعادل انجام ورزش هایی مانند یوگا، پیاده روی، دوچرخه ثابت و شنا روش مناسبی برای ارتقای سلامت و کاهش وزن در افراد چاق است.

در دهه های اخیر ورزش های سبک آبی به یکی از مهمترین فعالیت های جسمانی در سیستم سلامتی تبدیل شده است. این ورزش ها در افراد بسیار چاق یا افراد میانسال و سالمندی که توان انجام ورزش بر روی خشکی را ندارند، بسیار مفیدند. این ورزش ها با استفاده از مقاومت و رانش طبیعی آب، عضلات را به چالش می کشند، بی آنکه فشار اضافه ای به مفاصل وارد کنند.

 فواید ایروبیک در آب

ایروبیک درآب فواید فراوانی دارد: قدرت، تحمل و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می دهد،سلامت قلب و عروق را ارتقامی بخشد،دردهای مفاصل راکاهش می دهد، خطر بیماری های مزمن را کاهش می دهد و نیز برای ارتقای سلامت افراد دیابتی و بیماران قلبی مفید است.

ایروبیک در آب خطر بیماری های وابسته به چاقی را کاهش می دهد. این ورزش سبب کاهش وزن می شود و به بدن اجازه می دهد که راحت تر حرکت کند. مقاومت سطحی آب سبب افزایش انرژی مصرفی توسط بدن می شود و در نتیجه بدن کالری بیشتری می سوزاند. یک ساعت ایروبیک در آب می تواند سبب سوختن 364 کالری در یک فرد 90 کیلویی شود.

نتایج تحقیق بر روی یک گروه از زنان چاق نشان داد که انجام ده هفته ورزش ایروبیک در آب سبب کاهش چشمگیر دردهای مفصلی و افزایش قدرت، تحمل ، تعادل و انعطاف پذیری عضلات در آنان شده است. همچنین این تحقیق نشان داد که انجام این ورزش ها اثر مثبتی بر روی انجام فعالیت های روزانه آنان داشته است.

تحقیق دیگری در مورد مقایسه ایروبیک در آب و سایر ورزش های ایروبیک که توسط افراد چاق بر روی خشکی انجام می شود، انجام شد و نشان داد که هیچ تفاوتی بین انجام حرکات ایروبیک در آب و سایر حرکات ایروبیک که در خشکی انجام  می شود، وجود ندارد. کالج پزشکی ورزشی‌آمریکا، 250- 150دقیقه فعالیت ورزشی در هفته را برای کاهش وزن ملایم و حداقل 250 دقیقه در هفته را برای کاهش وزن بهتر توصیه می کند.بسیار مهم است که ورزش در ابتدا آهسته انجام شود و به تدریج که قدرت عضلانی افزایش می یابد، بر شدت و سرعت و مدت آن افزوده شود.

 

انجام تمرين‌هاي ورزشي در آب علاوه بر مفرح بودن، كمك زيادي به كاهش وزن و كاهش آسيب‌هاي ورزشي مي‌كند و از اين رو مورد توجه ورزشكاران و پزشكان قرار گرفته است.

بسیاری از پزشكان و توان‌بخشان، حركات و فعاليت‌هاي بازتواني را براي ورزشكاران و بيماران توصيه مي‌كنند، اما ممکن است بدلیل برخي عوامل مانند خستگي، تعريق و كسل كننده بودن ،رغبت چنداني به انجام اين فعاليت‌ها وجود نداشته باشد. راه ساده تر برای انجام اين فعاليت‌ها تمرین در آب است. تمرين در آب يكي از راه‌هاي بسيار مناسب و جالب براي افزايش جريان خون در شريان‌هاي قلب مي‌باشد. از آنجايي كه آب حالت رانشي دارد اين مقاومت آب باعث مي‌شود كه بدن شما در مقابل حركت‌هاي ناگهاني واكنش نشان دهد و از ايجاد فشار و دردهاي ناشي از حركت‌هاي ناگهاني جلوگيري كند. جريان آب باعث افزايش خون رساني به پوست و افزايش اكسيژن بافت‌ها شده و ايجاد اسيد لاكتيك (عامل خستگي) را به تعويق مي‌اندازد. همچنين به دليل چگالي و نيروي بیونسي آب، امكان آسيب‌هايي كه در محيط‌هاي صلب(سخت) وجود دارد در آب بسيار كم است.

از سوي ديگر چگالی آب چند برابر چگالی هواست. به اين معنا كه شما برای انجام كار مفيد در آب به انرژي بسيار بيشتري نسبت به انجام همان فعاليت در هوا داريد. اما اين تنها خصوصيت آب نيست، وزن شما در آب كاسته می شود به اين معنا كه اگر ترازويي زير آب قرار دهيد و روي آن بايستيد، وزني به مراتب كمتر از وزن واقعي شما را نشان مي‌دهد. اين موضوع كمك زيادي به كاهش فشار بر روي مفاصل زانو و کمر كرده و به شما اجازه مي‌دهد بدون ترس از مصدوميت و كوفتگي حركات ورزشي را انجام دهيد. بنابراين مي‌توانيد در آب قدم بزنيد، بدويد، دوچرخه سواري كنيد و حتي وزنه بزنيد.

 

 
ما را دنبال کنید
instagram
instagram
Telegram
Telegram
Go to top